stop-terroryzmowi

W różny sposób rozpatrywano zakres biedy czy dysproporcji ekonomiczno-społecznych, jakie występują we współczesnym świecie. Z najczęściej stosowanych podziałów stosuje się rozdzielenie świata na dwie części – bogatą północ oraz biedne południe. Podział taki ma charakter ekonomiczno-geograficzny. Pokazuje on między innymi, jaka część ludności zamieszkuje dany region. Według niego niemal 25% populacji zamieszkuje terytorium północy, a pozostałe 75% stanowią mieszkańcy regionów biednego południa. Kiedy do powyższych wartości dołączymy wybrane wskaźniki ekonomiczne, to owo zestawienie stanie się bardzo wyraziste. Widać to w przypadku udziału danego regionu w światowej produkcji i konsumpcji, gdzie różnice są jeszcze większe i wynoszą 15% dla południa, a 85% dla północy. Przyglądając się temu podziałowi w perspektywie czasu, można zauważyć, że wzrost udziału regionu północy w światowej konsumpcji często jest uzyskiwany kosztem południa. Jeszcze inną formą pokazania dysproporcji na świecie jest podział społeczności międzynarodowej, patrząc z perspektywy jej udziału w globalnym handlu światowym, inwestycjach czy PKB. W ten sposób wyodrębniono trzy grupy państw:

 

 

 

  • Rozwinięte, do których zaliczamy państwa najbogatsze, a co za tym idzie – mające największe znaczenie na arenie międzynarodowej. Do tych państw należy około 1/5 ogółu.
  • Państwa grupy średniej, do których zaliczamy kraje rozwijające się. Mają one niewielki lub średni udział w gospodarce światowej. Do tych państw zalicza się około 3/5 ogółu.
  • Outsiderzy, to państwa najuboższe, które mają niewielkie znaczenie ekonomiczne na arenie międzynarodowej. Do nich, podobnie jak do grupy państw najbogatszych, zalicza się 1/5 ogółu.   

jeszcze inną, bardziej szczegółową jest podział państw, jaki sporządzony został na zlecenie Banku Światowego. On również dzieli państwa na trzy kategorie:

 

  • Państwa centrum, których dochód narodowy wynosi ponad 15 000 $.
  • Państwa półperyferyjne, których dochód narodowy mieścił się w przedziale od 7 500 $ do 15 000 $.
  • Państwa peryferyjne, o dochodzie poniżej 7 500 $.

Nasz projekt ma za zadanie pokazać, że terroryzm o, którym się tak często słyszy nie jest wcale nam tak obcy jak uważamy.Duża część osób uważa, że jego to niedotyczy

ale ostatnie  czasy pokazały nam, że europa jest zagrożona:

Rok 2015:

7 stycznia- Francja

9 stycznia - Francja

26 czerwca - Włochy

13 listopada - Francja

Rok 2016

1 stycznia - Francja

7 stycznia - Francja

22 marca - Belgia Bruksela 32 osoby zabite

16 kwietnia - Niemcy

14 lipca - Francja Nicea 84 osoby zabite

18 lipca - Niemcy

22 lipca - Niemcy Monachium 9 osób zabitych

20 grudnia - Niemcy Berlin 12 zabitych

Są to tylko wybrane zamachy i tylko w Europie i chcemy by oświecić społeczeństwo i pokazać, że nie jesteśmy do końca bezpieczni i powniniśmy uważać.

 

 

 

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl